Doporučení Pačesovy komise
Pro zajištění bezpečnosti dodávek energií NEK doporučuje:
- Být připraven na neočekávané situace
- Zvyšovat energetickou účinnost a diverzifikovat zdroje
- Zajišťovat energetickou bezpečnost v celém zásobovacím řetězci
výňatek
Zprávu vypracovala "Nezávislá odborná komise pro posouzení energetických potřeb České republiky v dlouhodobém časovém horizontu" (zkráceně "Nezávislá energetická komise", NEK), která byla zřízena na základě usnesení vlády č. 77 ze dne 24. ledna 2007.
Zpráva je poměrně obsáhlá, vychází z řady dílčích studií vypracovaných různými subjekty. Energetickou problematiku posuzovala komise ze čtyř hledisek: ekonomického, environmentálního, bezpečnostního a společenského.
V některých tématech nedošlo ke shodě, tato jsou následně rozvedena v přílohách. Jedná se zejména o otázky související s budoucím rozvojem jaderné energetiky. Zprávy z tisku, že NEK jednoznačně podporuje rozvoj jaderné energetiky jsou z tohoto pohledu zavádějící. Jednoznačně a navíc opakovaně je však zdůrazňována nutnost zvyšování energetické efektivnosti a intenzivního rozvoje obnovitelných zdrojů energie (OZE) tak, aby dosáhly významného podílu na energetickém mixu. Ve zprávě je přímo uvedeno, že je nutno obnovitelným zdrojům energie poskytnout stejnou podporu, jaká byla v počátcích poskytnuta jaderné energetice.
Celkový potenciál využití OZE
Podkladové analýzy dospěly k ročnímu celkovému dostupnému potenciálu ve využití slunečního záření v České republice ve výši 8,3 PJ tepla u termosolárních systémů a 18,24 TWh elektřiny u fotovoltaiky se znalostí stávajících technologických možností. Potenciál větrných elektráren je 21,6 PJ, nových vodních asi 0,6 PJ. Nejvýznamnějším obnovitelným zdrojem je však jednoznačně biomasa s potenciálem 280 PJ. Mezi OZE je zařazena i geotermální energie s potenciálem 63 PJ. Kromě tepelných čerpadel je ve fázi experimentů využití geotermální energie k výrobě elektřiny. V kratším horizontu do roku 2030 je dostupný potenciál pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů v České republice 22,5 TWh (vodní 2,48, větrná 4,71, biomasa 8,02, geotermální 1,58, sluneční 5,67). Graficky je očekávaný vývoj produkce energií z OZE uveden na obrázku 3.
Obrázek 3: Primární energie z obnovitelných zdrojů - výhled do r. 2050
Je třeba doplnit, že podpora výroby energie z OZE je teprve v počátcích, statistická data jsou dostupná pouze pro první 3 roky, proto je obtížné odhadovat budoucí dynamiku růstu tohoto segmentu. Je proto obtížné odhadnout, jak rychle bude výše uvedený potenciál využíván. Pokud bychom vzali v úvahu pouze uvedené období tří let, lze sledovat růst 35 % ročně, taková intenzita nemusí být dlouhodobě udržitelná.
Bezpečnost dodávek energie
Evropská unie jako celek se v dlouhodobém horizontu dostává do stále vyšší závislosti na dovozu paliv. Při zachování současných trendů může tato závislost vzrůst ze současných 50 % až na 80 % do roku 2030. EU nemůže ovlivňovat ceny energetických komodit, proto hrozí, že se dostane nejen do ekonomické ale i do politické závislosti na zemích vyvážejících energetické komodity.
Podle Eurostatu v roce 2006 pocházelo 58 % elektřiny v EU z fosilních paliv, 19 % z jádra, 18 % z vodních elektráren a 5 % z větrných turbín. Zanedbatelný podíl na výrobě dosud má biomasa a fotovoltaické elektrárny, které velký rozmach teprve čeká. Lze předpokládat, že ceny elektřiny v Evropě budou do značné míry odrážet ceny fosilních paliv a hydrometeorologické podmínky.
ČR má v tomto pohledu prozatím jistou výhodu v existujících zásobách uhlí a uranu. Analýzy však ukazují, že tato výhoda do roku 2050 zanikne v souvislosti s vyčerpáním většiny těchto zásob. Energetická závislost ČR je na úrovni 42 % zejména v ropě a zemním plynu. Spotřeba elektrické energie (cca 17 % konečné spotřeby) stojí ČR 37 % primárních zdrojů, a pokud připočteme i export elektřiny, jedná se o 44 %.
Krizové stavy energetiky
Z hlediska bezpečnosti dodávek energií je třeba plánovat reakce na možné krizové stavy energetiky. Ty mohou být způsobeny:
nedostatkem neobnovitelných primárních zdrojů energie,
přerušením dodávek energie (zejména elektřiny), ke kterému může dojít v důsledku:
- velkých přírodních katastrof,
- selhání (chyb) lidského činitele,
- úmyslných činů těch, kteří chtějí škodit,
- politicky motivovanými sankcemi dodávajících nebo tranzitních států (nedostatek paliva a jiných provozních hmot),
- napadení ČR jiným státem.
Doporučení Pačesovy komise
Pro zajištění bezpečnosti dodávek energií NEK doporučuje:
Zvyšovat energetickou účinnost a diverzifikovat zdroje
Zajišťovat energetickou bezpečnost v celém zásobovacím řetězci
Reference
[Pacesova] Zpráva Nezávislé odborné komise pro posouzení energetických potřeb České republiky v dlouhodobém časovém horizontu. Verze k oponentuře, 30.9.2008.
Datum publikování článku:
20.10.2008